Co zapewniają trawokulki w diecie konia?

Trawokulki to pełnowartościowy granulat z traw, który sprawdza się jako pasza niskoenergetyczna dla wszelkiego typu koni. To pasza z dużą ilością włókna i dlatego też stanowi alternatywę w żywieniu koni ras małych i kucy.

Dla kogo jest przeznaczony granulat z traw?

Granulat z traw może być podawany na mokro i z tego powodu jest dobrym wyborem dla koni starszych, które mają kłopot z przeżuwaniem siana czy ziarna. Trawokulki są też zalecane, jako pasza dla koni, które borykają się z nawracającą chorobą obturacyjną czy innymi chorobami układu oddechowego. Podawanie ich na mokro sprawia, że nie pylą, dzięki czemu nie drażnią układu oddechowego. Granulat podawany na mokro przydaje się też w sytuacji konieczności podania leków.  Zapewnia też dostarczenie do organizmu niezbędnych ilości białka, co czyni go świetnym uzupełnieniem żywienia młodych koni i rozpoczynających pracę z człowiekiem.

Zakłada się, że na typowego konia wierzchowego niepracującego albo w lekkim wysiłku powinno przypadać minimum 1 – 1,5 kg na każde 100 kg masy ciała zwierzęcia, co przekłada się na 5-10 kg siana dziennie. Podstawą chowu koni powinno być dobre siano.

Jak powstaje granulat z traw?

Pasza ta powstaje w wyniku zebrania i rozdrobnienia trawy, a następnie szybkiego jej ususzenia w strumieniu bardzo gorącego powietrza. Tak otrzymany susz przepuszcza się z ewentualnymi dodatkami przez peleciarkę, która przetłacza materiał przez sito, aby zbić go w granulki. Każda tona granulatu zwykle powstaje z 5-6 standardowych balotów siana.

Dlaczego trawokulki są wybierane?

Ogromną zaletą granulatu z siana jest niska zawartość skrobi, a zdarzający się dodatek w postaci lucerny i ziół sprawia, że konie otrzymują  dodatkową porcję białka i mikroelementów. Do trawokulek dołączane są takie dodatki jak:

  • łuski owsiane,
  • płatki pszenne,
  • wywar gorzelniany,
  • pulpa z buraka cukrowego,
  • olej roślinny.

Do trawokulek dodawane są również naturalne olejki eteryczne, które pobudzają apetyt i mogą być podawane koniom o obniżonym apetycie.

Jak podawać granulat z traw?

Ten produkt można podawać na sucho, ale w mniejszych ilościach, gdyż pęcznieje. Może być też podawany po namoczeniu wodą, ale trzeba pamiętać, że każdy 1 kg musi być namoczony w 2 -3 litrach ciepłej wody przez około 10-15 minut przed podaniem. Co najważniejsze granulat może być traktowany, jako substytut siana lub pasza pełnoporcjowa(jedyna). Przy stosowaniu zamiast siana podaje się od 1,0 do 1,5 kg na każde 100 kg masy ciała dziennie. Z kolei w połączeniu z paszą treściwą podaje się 1 – 2 kg dziennie, a przy łączeniu granulek z sianem podaje się 0,5-1 kg na 100 kg masy ciała. Granulat idealnie sprawdza się w żywieniu koni starszych, alergików czy też koni mających problemy z układem pokarmowych oraz zbyt szybko pobierających pasze. Jest także stosowany jako nośnik dla leków i suplementów, dodatek do słabej jakości siana czy uzupełnienie dziennej dawki włókna. Stosowanie granulatu zapewnia:

  • brak pylenia,
  • wysoką zawartość włókna,
  • brak dodatku cukrów,
  • wolno uwalniana energię
  • brak nadpobudliwości po spożyciu.

Możesz również polubić…