Jak produkowane są płyty OSB?

Płyty OSB to charakterystyczny materiał drewnopochodny o bardzo szerokim zastosowaniu w codziennych pracach budowlanych, konstrukcyjnych lub wykończeniowych. Ich produkcja jest starannie zaplanowanym zabiegiem, dzięki któremu płyty nabywają właściwości w zakresie izolacji, przenoszenia obciążeń oraz wytrzymałości. Mimo, że korzystamy z nich bardzo często, również w trakcie domowych prac dla majsterkowiczów. Wiemy już jak możemy wykorzystać ten materiał, jednak warto również sprawdzić, jak on powstaje.

Płyty OSB produkowane są z dużej liczby wiórów drzewnych, najczęściej ze świerków lub sosen. Kluczem jest wybranie takich wiórów, które są długie oraz w podobnym rozmiarze, dzięki czemu połączenie ich w płytę OSB jest w ogóle możliwe. Po selekcji i przygotowaniu wiórów poddane są one procesowi kompresji oraz łączenia za pomocą dedykowanego spoiwa, najczęściej żywicy syntetycznej lub kleju syntetycznego. Najbardziej wytrzymałe płyty są połączeniem kilku warstw, w których wióry ułożone są w innym kierunku, a spoiwem często jest więcej niż jeden syntetyk.

Do czego wykorzystamy płyty OSB?

Na rynku znajdziemy płyty OSB w czterech modelach z oznaczeniem 1 do 4. Im wyższy numer, tym wyższej jakości materiał, co przekłada się również na jego cenę. Tak naprawdę w budownictwie lub wykończeniu wnętrz korzysta się głównie z trzech modeli od numeru 2 do 4. Te z numerem 1 są bardzo delikatne i raczej wykorzystywane do produkcji dekoracji lub podstawowych prac majsterkowych, gdy uczymy się właściwości materiału i sprawdzamy jego potencjalne zastosowanie. Ze względu na słabe parametry techniczne, płyty OSB 1 nie sprawdzą się jednak w przemyśle meblarskim lub budowlanym.

Płyty OSB świetnie sprawdzają się jako poszycie lub podbicie dachów, podkłady ścienne i podłogowe, a nawet jako podłogowa właściwa, w zależności od naszych potrzeb. Ich atutem jest wytrzymałość oraz dobre właściwości izolacyjne, zarówno pod kątem temperatury oraz akustyki. W przypadku wyższych modeli, są one również odporne na wilgoć, dzięki czemu sprawdzą się nawet w wymagających warunkach środowiskowych. Jeżeli szukamy sprawdzonego i korzystnego cenowo materiału konstrukcyjnego to płyty OSB mogą okazać się bardzo trafionym wyborem.

Możesz również polubić…